Přeskočit na obsah

Základní škola Tyršova 913, Frenštát pod Radhoštěm

Základní škola a Mateřská škola
Frenštát pod Radhoštěm, Tyršova 913,
okres Nový Jičín

Žáci z Tyršovky navštívili Británii

Po čtyřleté pauze základní škola Tyršova 913 uspořádala pro žáky poznávací zájezd do Velké Británie.

Z Frenštátu jsme vyjeli žlutým autobusem Student Agency v sobotu 30. 9. 2023 v 10 hodin dopoledne. Po celodenním přejezdu České republiky, Německa a Belgie jsme se druhý den ráno nalodili na trajekt ve francouzském Calais. Po dvou hodinách klidné plavby nás přivítaly bílé útesy Doveru. Přejeli jsme do centra Londýna, pěšky prošli okolo Westminsterského opatství k Britskému parlamentu, kde jsme obdivovali krásně opravenou a nově pozlacenou věž se zvonem Big Ben. Putovali jsme přes park Sv. Jamese k Buckinghamskému paláci a sledovali střídání stáží. Poté nás prohlídka vedla přes Trafalgarské náměstí a Chinatown na Leicester square, kde jsme se mohli vyfotit se sochami oblíbených filmových postav, dále přes Picadilly circus do Covent Garden. Zde jsme načerpali síly při představení kouzelníka nebo Charlie Chaplina. K večeru nás autobus přiblížil do čtvrti Harrow. Zde si nás vyzvedly hostitelské rodiny, odvezly nás k sobě domů a poskytly nám možnost zažít trochu anglického stylu bydlení a stravování.

V pondělí jsme vycestovali za Londýn prozkoumat hrad Windsor do detailu opravený po velkém požáru. Děvčata prozkoumala Domeček pro panenky od věhlasných architektů a návrhářů. V katedrále svatého Jiří jsme obdivovali překrásné vitráže a dřevěnou vyřezávanou výzdobu nebo tiše postáli u hrobky Alžběty II. Následoval krátký přejezd do univerzitního města Oxford. Historické koleje nás naladily na Potterovskou notu, všichni jsme si připadali jako v Bradavicích. Typicky anglický deštík nás zahnal do 250 let starého zastřešeného tržiště, kde jsme ochutnali cookies, zmrzlinu, smoothie a další dobroty.

Třetí den – zlatý hřeb našeho zájezdu – nás zavedl do filmových studií Warner Bros, kde jsme se ponořili do kulis z filmů o Harrym Poterovi. Kostýmy, masky, obrazy, technické vychytávky, světelná show a videoprojekce nás naprosto pohltila. Procházeli jsme pokoji bradavických studentů, bradavickou jídelnou, Brumbálovou pracovnou, obydlím Hagrida, Gringottovou bankou, Příčnou ulicí, ocitli se na nástupišti č. 9 a ¾ nebo v Bradavickém expresu, někteří se dokonce proletěli na létajícím koštěti. Obklopeni draky, skřety, smrtijedy a obřími pavouky jsme zde strávili úžasných skoro pět hodin. Po přesunu do centra Londýna jsme nakoupili dárečky domů a zažili trochu adrenalinu v londýnském metru cestou do hostitelské čtvrti Harrow.

Středa patřila výletu na jižní pobřeží Anglie. Lázeňské městečko Brighton nás uvítalo silným větrem. Nejprve jsme navštívili akvárium Sea life, kde chovají sladkovodní i mořské živočichy obývající vody a moře Britských ostrovů. Plavaly okolo nás mořské i bahenní želvy, několik druhů žraloků, rejnoci, sumci, kapři, jeseteři aj. Raritou byla žraločí vajíčka nebo možnost pohladit si hvězdici. Třešničkou na dortu se stala 3D projekce filmů o velrybách, žralocích nebo mantách. Navnadění mořskou vodou se někteří otužilci nechali zlákat ke smočení nohou ve vlnách Lamanšského průlivu. Závěr dne patřil procházce okolo majáků po křídových útesech Národního parku Seven sisters.

Poslední den jsme strávili v Londýně prohlídkou známých míst: London Eye – vyhlídkové kolo, most Milenium, katedrála sv. Pavla, stará i nová Londýnská radnice, pevnost Tower, Tower bridge – (most), památník velkého ohně z. r. 1666, po Temži jsme se svezli lodí k muzeu námořnictva, po jehož prohlídce jsme zakončili výlet na nultém poledníku u Greenwichské observatoře. Autobus nás dopravil na trajekt z Doveru zpět do Calais a po dlouhé 24-hodinové cestě jsme dorazili do Frenštátu sice unavení, ale plní zážitků a chuti k dalšímu cestování.

Zájezd byl úžasný, už cestou zpět jsme v autobusu plánovali, kam bychom se chtěli podívat příště a fotkami a vyprávěním jsme nalákali spoustu dalších žáků k návštěvě Británie. Doufáme, že to bude dříve než za 4 roky.

Silvie Pivcová, vedoucí zájezdu