Přeskočit na obsah

Základní škola Tyršova 913, Frenštát pod Radhoštěm

Základní škola a Mateřská škola
Frenštát pod Radhoštěm, Tyršova 913,
okres Nový Jičín

Republikové finále OVOV v Praze 2015

V závěru minulého školního roku osmičlenné družstvo žáků ZŠ Tyršova 913 z Frenštátu pod Radhoštěm vybojovalo v Havířově na krajském finále Odznaku všestrannosti olympijských vítězů vysokým bodovým hodnocením postup mezi 40 nejlepších družstev republiky z 1200 zúčastněných škol.

 Republikové finále se konalo 10. – 12. září v Praze na stadionu Juliska pod patronací olympijských vítězů Roberta Změlíka, Šárky Kašpárkové a Romana Šebrleho.  Pořadatelem byla Česká olympijská a.s.
Soutěžilo se ve dvou dnech v deseti disciplínách, a to v běhu na 60 m, skoku do dálky, hodu 2kg medicinbalem, shybech, přeskocích švihadla, trojskoku snožmo z místa, klicích, leh-sedech, hodu 150g míčkem a běhu na 1 000 m nebo driblingu s basketbalovým míčem mezi 2 metami nebo plavání.
Finále se zúčastnilo 620 soutěžících dětí, 220 členů doprovodu z řad učitelů a rodičů, 60 bývalých a současných sportovců z řad olympijských vítězů či účastníků olympiád a 300 vojáků a policistů, kteří se starali o organizaci a zabezpečení soutěže.

 První soutěžní den byl slavnostně zahájen nástupem dětí do tvaru olympijských kruhů, proslovem zástupců hlavního města Prahy, ministerstva vnitra a obrany a hlavně naší mnohonásobné olympijské vítězky Věry Čáslavské, která se dostavila a promluvila k dětem i přes svůj momentální zdravotní stav. Státní hymnou v podání Marty Jandové a heslem Všestrannost je cesta k vítězství byl Odznak všestrannosti olympijských vítězů 2015 odstartován.
Družstva soutěžila ve složení čtyř dívek a čtyř chlapců ve věku 11 – 15 let. Za Tyršovku soutěžili Nikol Šindlerová, Edita Levko, Magdaléna Pustějovská, Denisa Španihelová, David Kyselý, Adam Soudil, Patrik Mička a Silvestr Adámek.
Zároveň byli žáci hodnoceni i v soutěži jednotlivců.
Počasí závodníkům příliš nepřálo, neboť každý den dopoledne bylo velmi chladno, ale ti nezapřeli svého sportovního ducha a soutěžili, jak nejlépe uměli. Výsledky se měnily průběžně po jednotlivých disciplínách a člověk by nevěřil, jak se různě může pořadí přeházet. Důležité je však to, že v závěrečném hodnocení družstvo Tyršovky vystoupalo na krásné 15. místo a v jednotlivcích David Kyselý obsadil nádherné 8. místo ze 120 soutěžících chlapců ročníku narození 2001.

 Obrovské vyčerpání po dvou dnech, deseti disciplínách, autogramiádách a focení s našimi úspěšnými olympioniky, exhibičních vystoupeních vojáků parašutistů, pilotů vrtulníků, akrobatů a dalším bylo na dětech opravdu viditelné.
Jsem přesvědčena, že obrovský zážitek z této akce v žácích upevní kladný vztah ke sportu a k účasti na dalších podobných soutěžích a možná jednou jejich jména uslyšíme nebo o nich budeme číst v souvislosti s opravdovou olympiádou.

Alena Lavičková, uč