Přeskočit na obsah

Základní škola Tyršova 913, Frenštát pod Radhoštěm

Základní škola a Mateřská škola
Frenštát pod Radhoštěm, Tyršova 913,
okres Nový Jičín

Psí návštěva ve školní družině

V úterý 26. 3. navštívila naši školní družinu paní Hana Zavadská, která se věnuje předvýchově vodicích psů. Přišla za námi s devítiměsíční fenkou Uzzi, kterou má nyní ve výcviku. Velice poutavě nám vyprávěla o tom, co všechno musí kamarádi nevidomých lidí zvládnout, kolik se toho musí naučit a jaké nástrahy při výcviku na ně čekají: nebát se temných a úzkých prostor, nepanikařit při různých hlasitých zvucích, odolat pokušení ochutnat něco dobrého v obchodě či u řezníka, zvládnout bez zaváhání různé povrchy, nevstupovat do vozovky, navyknout si na pach dezinfekce v lékařských zařízeních, v poklidu přečkat filmové či divadelní představení a spoustu dalšího. Tvrdým oříškem jsou pojízdné schody, jejichž zdolávání se cvičí několik týdnů. Tohle a spoustu dalších dovedností pejsek zvládne do jednoho roku. Pakliže v roce složí úspěšně zkoušku, postupuje do dalšího výcviku, který již vedou odborníci. Paní Zavadská také zdůraznila, že po ukončeném výcviku se pejsci rozdělují ke svým budoucím páníčkům tak, aby si sedli.

Je fajn vědět, že v dnešní náročné a uspěchané době někdo věnuje svůj čas takto záslužné činnosti. Děkujeme. A už teď se těšíme na další „psí“ návštěvu.

Zdenka Kučerová, vedoucí vychovatelka ŠD