Přeskočit na obsah

Základní škola Tyršova 913, Frenštát pod Radhoštěm

Základní škola a Mateřská škola
Frenštát pod Radhoštěm, Tyršova 913,
okres Nový Jičín

Pojďme na vzduch, pojďme ven, do zelených učeben!

Předškoláci z Mateřské školy Markova navštívili zelenou učebnu na místní Základní škole Tyršova. Čím je tato učebna zvláštní? Nenajdete v ní dataprojektor, lino ani bílé stěny, zato spoustu bylinných záhonů, prostoru a vzduchu. Uhodli jste, je totiž venku.

Děti si prošly jednotlivá stanoviště, kde našly například kompost, pítko pro ptáky ale i hřbitov odpadků, který děti obzvlášť zaujal. Mohly zde ve válcích z plexiskla vidět, co se stane s kovovým, plastovým nebo skleněným odpadem v zemině a jak snadno a přirozeně se rozpadne naopak dřevo, šišky a jiný přírodní materiál. U bylinného záhonu nás děti velmi překvapily svými znalostmi. Samostatně dokázaly pojmenovat několik druhů bylin, jako je například máta, meduňka, petržel či pažitka.

Centrem zelené učebny je zastřešený prostor vyrobený ze dřeva kam se děti dostaly skrze živou bránu z vrbového proutí. Vysvětlili jsme si, jak si takovou bránu mohou vytvořit na své vlastní zahradě. Toto podnětné prostředí děti jistě motivovalo k tvorbě i přemýšlení o našem bezprostředním okolí.

Po prohlídce jsme se pustili do tvoření ježků z přírodního materiálu, děti mohly použít jablka, brambory a dýně, které si sami přinesly. Dále měly k dispozici párátka, šípky, jeřabiny, hřebíček, ale také poklady, které si samy našly. Mohly si tak dozdobit své ježky třeba spadaným listím nebo klacíky.

Všechny děti byly se svými výtvory spokojené a zelená učebna se jim moc líbila. Tímto bychom chtěli jménem dětí poděkovat základní škole Tyršova a těšíme se na další brzkou spolupráci.

Anastázie Hejková, učitelka MŠ Markova