Přeskočit na obsah

Základní škola Tyršova 913, Frenštát pod Radhoštěm

Základní škola a Mateřská škola
Frenštát pod Radhoštěm, Tyršova 913,
okres Nový Jičín

MŠ navštívila záchrannou stanici v Bartošovicích

Děti z mateřské školy Markova se v říjnu vydaly za dobrodružstvím do Záchranné stanice v Bartošovicích. Toto zařízení slouží od roku 1983 jako nemocnice pro divoká zvířata a bylo vůbec prvním zařízením tohoto charakteru ve střední Evropě.

Nejprve nás uvítal pan Jan Kašinský a Zuzana Hrušková v samotném Domě přírody Poodří, kde na děti čekala poutavá ukázka nejrůznějších živočichů na interaktivní tabuli, děti se aktivně zapojovaly a kladly zvídavé otázky. Po projekci jsme se podívali na imitaci lesa s vycpanými exempláři. Děti s jistotou poznaly například prase divoké, rysa, jezevce nebo srnčí mládě. Dozvěděli jsme se, co dělat v případě, že najdeme raněné či opuštěné mládě.

Poté následovala komentovaná prohlídka exteriéru, kde jsme spatřili raněné dravce, poštolku obecnou, výra velkého, orla skalního a jiné druhy našich ptáků. Velmi nás s dětmi zaujal příběh orlice, která přišla do záchranné stanice již v roce 1998, kdy jí byly tři roky. Protože byla vychovávána lidmi, kteří ji drželi v zajetí neoprávněně, zdomácněla a potravu a ochranu přijímá od chovatele. Z toho důvodu není schopná přežít v přírodě a najít si partnera svého druhu.

Na závěr prohlídky jsme viděli ještě veverky, čápy a srnčí mláďata, která přišla o své rodiče.

Po celou dobu prohlídky byly děti nesmírně zaujaté a bylo vidět, že je toto téma opravdu zajímá. Do záchranné stanice se jistě rádi opět podíváme. Doufáme, že žádná další zvířátka za rok nepřibudou a těm stávajícím přejeme, aby se těšila dobrému zdraví.

Anastázie Hejková, učitelka MŠ