Přeskočit na obsah

Základní škola Tyršova 913, Frenštát pod Radhoštěm

Základní škola a Mateřská škola
Frenštát pod Radhoštěm, Tyršova 913,
okres Nový Jičín

Exkurze žáků 9. tříd do Osvětimi

Žáci 9. tříd Základní školy Tyršova 913 se vydali v pondělí 11. března na exkurzi do Osvětimi. Jejich prohlídka začínala v 10 hodin a to tak, že jim přidělili průvodkyni a dostali sluchátka, aby průvodkyně nemusela mluvit tak nahlas. Nově vybudovaným tunelem se vydali do první části tábora. Vyšli tam bránou, kde byl nápis Arbeit macht frei. Stály tam veliké cihlové budovy, ve kterých byly expozice. V jedné byly věci lidí, kteří se do tábora dostali. V další budově bylo vše původní, tak jak to před válkou postavili. Ve sklepě bylo vězení.

Pak následovala druhá část prohlídky, Birkenau. Uviděli jsme koleje, které vedly do obrovské vstupní cihlové budovy. Bylo to veliké obrovské území, kde stály komíny, které tam zůstaly po dřevěných barácích. Na kolejích stál původní vagón, ve kterém převáželi vězně. Areál Birkenau byl rozdělený cestou na dvě části, napravo byli muži a vlevo ženy. Šli jsme se podívat na trosky obrovské plynové komory a prohlédli si dřevěný dům, kde bydlely ženy.

Myslím, že by se do Osvětimi měl podívat každý, protože by se na takové věci nemělo zapomínat a nesmí se stát znovu. Když o tom jenom slyšíte, nejde si to představit. Musíte se tam podívat.

Mikuláš Veselý 9. B