Přeskočit na obsah

Základní škola Tyršova 913, Frenštát pod Radhoštěm

Základní škola a Mateřská škola
Frenštát pod Radhoštěm, Tyršova 913,
okres Nový Jičín

Exkurze do světa baněk a motýlů

Ve čtvrtek 20. června jsme se se žáky 6. – 9. tříd vydali po horkých letních dnech do výrobního družstva Slezská tvorba v Opavě, kde jsme se ocitli v pravé vánoční atmosféře. Slezská tvorba totiž patří mezi největší výrobce skleněných vánočních ozdob v České republice. Základní sortiment tvoří ručně foukané koule, zvonky, špice, volně foukané tvary a výrobky foukané do forem.

Seznámili jsme se s celým procesem výroby baněk od vyfukování skla přes stříbření až po různorodé závěrečné zdobení. Všichni jsme si vyzkoušeli zdobení pomocí třpytek a domů jsme si odvezli krásné, vlastnoručně zdobené baňky. Většina z nás návštěvu družstva zakončila nákupem v podnikové prodejně, kde bylo obrovské množství vánočních ozdob, svíček a andílků. Všichni jsme byli ohromeni nabídkou prodejny a vůbec jsme nevěděli, co si máme vybrat.

Naše cesta pokračovala do arboreta Nový Dvůr u Opavy. Tam probíhá celý měsíc červen výstava s názvem „Kouzlo živých motýlů“. Bylo úžasné sledovat tropické motýly, kteří právě dokončili svou proměnu v „létající šperky“. Přímo z kukel totiž bylo možno sledovat líhnutí těchto drahokamů. Společně jsme ještě navštívili i velký skleník tropických a subtropických rostlin a závěr celé exkurze byl věnován individuální procházce po areálu arboreta.

Pavlína Maňasová, zástupkyně ředitelky školy