Přeskočit na obsah

Základní škola Tyršova 913, Frenštát pod Radhoštěm

Základní škola a Mateřská škola
Frenštát pod Radhoštěm, Tyršova 913,
okres Nový Jičín

Letní škola zájmového vzdělávání v ZŠ Tyršova

Tento školní rok jsme se s naší školní družinou opět zapojili do projektu Šablony, tentokrát z nového OP JAK. Díky finanční podpoře z této aktivity jsme mohli o letošních prázdninách pořádat bezplatný pobyt dětí ve školní družině s inovativní výukou.

Pobyt byl naplánován na poslední dva týdny v srpnu. Cílem bylo zábavnou formou umožnit dětem dozvědět se spoustu nových informací a rozvíjet tak jejich zájmy. Každý den byl pro děti připraven pestrý program.

Začali jsme na Hukvaldech. Na tomto krásném místě se děti dozvěděly historii zdejší obory a také mohly pozorovat stádo daňků. Pod vedením průvodců všichni s chutí plnili řadu přírodovědných úkolů. Následující den jsme vyjeli do zlínské ZOO. Všichni jsme se moc těšili a nebyli jsme zklamáni. Při procházce areálem zoologické zahrady jsme obdivovali spoustu exotických zvířat, o jejichž životě jsme si povídali. Dechberoucí byl pohled na ohromné slony. No a TOP celé prohlídky bylo krmení rejnoků. Ve středu byl den, který jsme strávili ve školní družině. Ani tady nikdo nezahálel. Pod vedením zkušeného lektora z Malé technické univerzity si děti hrály se stavebnicí. Téma bylo Město. V několika fázích si děti postavily křižovatky, parky a domy, až bylo vybudováno celé město, o jehož možnostech pro obyvatele jsme pak diskutovali. Ve čtvrtek jsme vyjeli do Rožnova p. R. do skanzenu. Zde malí návštěvníci zakusili atmosféru starých časů. Děti se dozvěděly spoustu zajímavostí nejen o životě lidí v dobách dávno minulých, ale v prostorách staré školy nasály také atmosféru školní výuky v minulosti. Rovněž prohlídka větrného mlýna či hospodářství se zvířaty měly své kouzlo. V pátek se vyrazilo pěšky do pohankového mlýna pana Šmajstrly. Pan mlynář děti seznámil s historií mlýna, proběhla i ochutnávka výrobků z pohanky. Děti si mohly prohlédnou provoz mlýna a vidět přímo v praxi zpracování pohanky a výrobu produktů z této užitkové rostliny.

Další týden jsme pokračovali v exkurzích za poznáním. V pondělí jsme vyrazili do Štramberka. V tomto malebném městečku jsme se všichni dozvěděli historii pečení pověstných štramberských uší. Také jsme byli seznámeni s postupem pečení této lokální dobroty, a dokonce se všechny děti přímo podílely na vytvarování „svého“ štramberského ucha. Z pekárničky jsme pak vystoupali na Štramberskou trúbu. Na závěr návštěvy Štramberka jsme navštívili expozici exotických zvířat, kde nám pan průvodce sdělil spoustu zajímavostí z jejich života. V úterý další skupina dětí opět navštívila skanzen v Rožnově p. R. a všichni se při exkurzi valašskou dědinou podivovali nad těžkým životem lidí v minulosti. Ve středu malí školáci zase pracovali se stavebnicí. Tentokrát bylo téma Malý archeolog. V úvodu se děti dozvěděly, co je to archeologie. Poté, podle plánku, malí archeologové hádali, o jakou stavbu se jedná. V poslední části programu si každý vytvořil stavbu dle vlastní fantazie. Ve čtvrtek jsme společně navštívili muzeum klobouků a muzeum generála Laudona v Novém Jičíně. Obě expozice byly velice zajímavé a děti se zde „vyřádily“. V oddělení klobouků si každý vyzkoušel, jak mu sluší klobouky různých tvarů a barev. V oddělení věnovaném generálu Laudonovi se velice líbilo hlavně klukům. Ti si zde vyzkoušeli dobové zbraně, nad maketou vojenské bitvy

popřemýšleli nad strategií boje. Děvčátka si s radostí vyzkoušela dobové kostýmy, ve kterých se cítila jako princezny. Na závěr našeho „prázdninového tábora“ jsme si nechali přírodovědnou expedici. Vydali jsme se do Mini ZOO na Horečkách. V tomto krásně zalesněném prostředí jsme se všichni dozvěděli mnoho zajímavostí o tamních zvířecích obyvatelích. Děti si prohlédly spoustu zvířat, zájemci se povozili na roztomilých ponících. Pobyt v Mini ZOO byl skvělou tečkou za naším družinovým táborem. Cíl, který jsme si na počátku vytyčili, jsme vrchovatou měrou naplnili. Děti se zábavnou a zážitkovou formou dozvěděly spoustu nových a zajímavých informací a nám byla odměnou jejich spokojenost a radost z objevování.

Zdenka Kučerová, vedoucí vychovatelka ŠD