Základní škola a Mateřská škola
Frenštát pod Radhoštěm, Tyršova 913,
okres Nový Jičín

Republikové finále OVOV v Praze 2015

Republikové finále Odznaku všestrannosti olympijských vítězů 2015

 V závěru minulého školního roku osmičlenné družstvo žáků ZŠ Tyršova 913 z Frenštátu pod Radhoštěm vybojovalo v Havířově na krajském finále Odznaku všestrannosti olympijských vítězů vysokým bodovým hodnocením postup mezi 40 nejlepších družstev republiky z 1200 zúčastněných škol.

 Republikové finále se konalo 10. – 12. září v Praze na stadionu Juliska pod patronací olympijských vítězů Roberta Změlíka, Šárky Kašpárkové a Romana Šebrleho.  Pořadatelem byla Česká olympijská a.s.
Soutěžilo se ve dvou dnech v deseti disciplínách, a to v běhu na 60 m, skoku do dálky, hodu 2kg medicinbalem, shybech, přeskocích švihadla, trojskoku snožmo z místa, klicích, leh-sedech, hodu 150g míčkem a běhu na 1 000 m nebo driblingu s basketbalovým míčem mezi 2 metami nebo plavání.
Finále se zúčastnilo 620 soutěžících dětí, 220 členů doprovodu z řad učitelů a rodičů, 60 bývalých a současných sportovců z řad olympijských vítězů či účastníků olympiád a 300 vojáků a policistů, kteří se starali o organizaci a zabezpečení soutěže.

 První soutěžní den byl slavnostně zahájen nástupem dětí do tvaru olympijských kruhů, proslovem zástupců hlavního města Prahy, ministerstva vnitra a obrany a hlavně naší mnohonásobné olympijské vítězky Věry Čáslavské, která se dostavila a promluvila k dětem i přes svůj momentální zdravotní stav. Státní hymnou v podání Marty Jandové a heslem Všestrannost je cesta k vítězství byl Odznak všestrannosti olympijských vítězů 2015 odstartován.
Družstva soutěžila ve složení čtyř dívek a čtyř chlapců ve věku 11 – 15 let. Za Tyršovku soutěžili Nikol Šindlerová, Edita Levko, Magdaléna Pustějovská, Denisa Španihelová, David Kyselý, Adam Soudil, Patrik Mička a Silvestr Adámek.
Zároveň byli žáci hodnoceni i v soutěži jednotlivců.
Počasí závodníkům příliš nepřálo, neboť každý den dopoledne bylo velmi chladno, ale ti nezapřeli svého sportovního ducha a soutěžili, jak nejlépe uměli. Výsledky se měnily průběžně po jednotlivých disciplínách a člověk by nevěřil, jak se různě může pořadí přeházet. Důležité je však to, že v závěrečném hodnocení družstvo Tyršovky vystoupalo na krásné 15. místo a v jednotlivcích David Kyselý obsadil nádherné 8. místo ze 120 soutěžících chlapců ročníku narození 2001.

 Obrovské vyčerpání po dvou dnech, deseti disciplínách, autogramiádách a focení s našimi úspěšnými olympioniky, exhibičních vystoupeních vojáků parašutistů, pilotů vrtulníků, akrobatů a dalším bylo na dětech opravdu viditelné.
Jsem přesvědčena, že obrovský zážitek z této akce v žácích upevní kladný vztah ke sportu a k účasti na dalších podobných soutěžích a možná jednou jejich jména uslyšíme nebo o nich budeme číst v souvislosti s opravdovou olympiádou.

Alena Lavičková, uč

.

 

Základní škola

tel. 556 835 920
sekretariat(na)zstyrfren(tecka)cz

RNDr. Zdeňka Murasová
ředitelka školy

Mateřská škola

tel. 556 835 969
msmarkova1(na)seznam(tecka)cz

Kateřina Balážová
vedoucí učitelka

Školní družina

tel. 731 524 031
druzina(na)zstyrfren(tecka)cz

Zdenka Kučerová
vedoucí vychovatelka

Školní jídelna

tel. 556 835 806
jidelna(na)zstyrfren(tecka)cz

Jitka Žurovcová
vedoucí školní jídelny

Evropský sociální fond - MŠMT

Město Frenštát pod Radhoštěm