Základní škola a Mateřská škola
Frenštát pod Radhoštěm, Tyršova 913,
okres Nový Jičín

Kapři jako dárek

16.03.2023

 

Byl prosinec a průřezovým tématem vyučovacích hodiny byly prosincové tradice a zvyky nejen na Vánoce. Povídali jsme si, tvořili, malovali, zpívali, děti vyprávěly o svých zkušenostech z domácího prostředí a některé obyčeje jsme si vyzkoušeli v rámci třídy. Mezi tradiční symboly českých Vánoc patří nepochybně kapr.
Žáci vytvořili plnou síť překrásných kaprů. Každý byl jiný, originální, tak jak je tomu v přírodě. Jeden byl malý, druhý velký, jiný šupinatý, lysec, řádkač a nechyběl ani kapr koi. Nechtěla jsem, aby mi tvořili pohádkové kapry podle šablony, aby byl jeden jako druhý s nepravdivým počtem ploutviček. Inspirovali jsme se fotografiemi na stránkách www.kaprikulicky.cz. Děti tak s údivem viděly, že kapr může dorůstat do obrovských rozměrů a velké váhy. Poznali různé druhy s odlišnou velikostí, tvarem, zbarvením. Na závěr všech fotografií úlovků pana rybáře (kapráře) Tomáše Blažka uviděli i paní učitelku držící kapra, který byl prý skoro tak velký, jako ona sama J Tím se rozjela debata plná otázek. Žáci 3. C malovali a já jim vyprávěla o kaprech a o rybářích, kteří chytí a pustí.

Ještě po vánočních prázdninách nám kapříci zdobili naší třídu. Nastala chvíle obnovení nástěnky a bylo mi líto, že tak překrásnou dětskou práci uložím do šuplíku.
V šuplíku skončili. Po pár dnech jsem dětem oznámila, že ten pán z fotek, kterému patří ty stránky s ukázkovými obrázky, bude otevírat ve Frenštátě p. R. kamenný obchod s návnadami, nástrahami a jiným rybářským vybavením. Moje otázka k dětem byla: „Dáme obchodu dárek k jeho otevření? Vaše povedené kapříky s šupinkami pro štěstí?“ Děti, bez váhání, souhlasily. Kapři tak odpluli do interiéru obchodu, kde si je pan majitel vystavil. Jako poděkování následovalo pozvání. Žákům ukázal, na co se kapři chytají, co jim chutná, co obnáší příprava sportovního rybáře, aby chytil svou trofejní rybu. Dětem se to velmi líbilo. Byli překvapeni, že ty „kapří kuličky“/  boilies/ návnada vypadá jako bonbony, sladkosti, vánoční cukroví, které tak i voní. Panu Blažkovi se dětské nadšení líbilo a tak je pozval na rybačku k rybníku. Už nyní se děti těší, až se oteplí a budou moci chytit pruty do ruky.

Tak jsme se, se žáky 3. C ZŠ Tyršova 913, neplánovaně dostali od tradičního symbolu Vánoc až k navíjení prutu u rybníka. Už nyní vím, kam vyrazím se třídou na Den dětí. Strávíme dopoledne u vody a s panem Blažkem budeme prohlubovat vědomosti, zkušenosti a hlavně zážitky.

Děkujeme.

Petru zdar!

Lenka Tobiášová

Základní škola

tel. 556 835 920
sekretariat(na)zstyrfren(tecka)cz

RNDr. Zdeňka Murasová
ředitelka školy

Mateřská škola

tel. 556 835 969
msmarkova1(na)seznam(tecka)cz

Kateřina Balážová
vedoucí učitelka

Školní družina

tel. 731 524 031
druzina(na)zstyrfren(tecka)cz

Zdenka Kučerová
vedoucí vychovatelka

Školní jídelna

tel. 556 835 806
jidelna(na)zstyrfren(tecka)cz

Jitka Žurovcová
vedoucí školní jídelny

Evropský sociální fond - MŠMT

Město Frenštát pod Radhoštěm