Základní škola a Mateřská škola
Frenštát pod Radhoštěm, Tyršova 913,
okres Nový Jičín

Pasování prvňáčků na čtenáře

29.06.2022

 

Ve středu 22.6. 2022 nás na Tyršovce navštívila dlouho očekávaná a vzácná návštěva. Za všemi dětmi z 1. tříd přišel král, královna a jejich pomocníci z Písmenkového království. Chtěli se přesvědčit o tom, jak šikovné děti na naší škole máme, jestli se za uplynulý školní rok skutečně naučily číst a jestli tedy mohou být pasovány na čtenáře.

Každá první třída měla vyhrazen svůj čas, kdy se dostavili i rodiče a prarodiče prvňáčků a společně pak mohli přivítat krále s jeho doprovodem. Děti se dozvěděly, že král se stará o velká písmenka, královna o malá písmenka a nezapomněli připomenout ani své důležité pomocníky Znaménko a Číslo. Prvňáčci si potom vylosovali básničku, kterou si směli chvíli trénovat, a nakonec ji krásně nahlas přečetli králi a královně, svým spolužákům, rodičům i své paní učitelce. Všichni to krásně zvládli a byli odměněni nejen velikým potleskem, ale také pasovacím dekretem, medailí, krásnou knížkou a průkazkou do knihovny. Na rameni jim přistál královský meč, který je slavnostně pasoval na čtenáře.

První cesta malých čtenářů vedla do městské knihovny, kde jim hodná paní knihovnice vysvětlila, jak se používá průkaz, jak si vybrat správnou knihu a jaká platí pravidla pro vypůjčování.

Celý den se nesl ve slavnostní atmosféře a věříme, že slib, který děti králi daly- že budou knihy opatrovat a pravidelně číst- opravdu dodrží. Jsme moc rádi, že Písmenkové království se otevřelo dalším dětem a doufáme, že si jim v něm bude líbit.

Za spolupráci děkujeme městské knihovně, paní Vaverkové a paní učitelce P. Novotné.

Gabriela Strakošová

Základní škola

tel. 556 835 920
sekretariat(na)zstyrfren(tecka)cz

RNDr. Zdeňka Murasová
ředitelka školy

Mateřská škola

tel. 556 835 969
msmarkova1(na)seznam(tecka)cz

Kateřina Balážová
vedoucí učitelka

Školní družina

tel. 731 524 031
druzina(na)zstyrfren(tecka)cz

Zdenka Kučerová
vedoucí vychovatelka

Školní jídelna

tel. 556 835 806
jidelna(na)zstyrfren(tecka)cz

Jitka Žurovcová
vedoucí školní jídelny

Evropský sociální fond - MŠMT

Město Frenštát pod Radhoštěm