Základní škola a Mateřská škola
Frenštát pod Radhoštěm, Tyršova 913,
okres Nový Jičín

My všichni školou povinní na cestě za pokladem

06.06.2022

 

Poslední velká akce družiny v letošním školním roce se uskutečnila v pátek 3. června. Nejen děti o této výpravě básnily celý týden. Samotné plánování už nastalo několik dní před naším velkým dnem. Každá ruka navíc je velmi potřebná, a proto i paní asistentky a pan školník byli velkými pomocníky. Vždyť kdo jiný umí schovat poklad na školní zahradě tak, aby jeho hledání bylo opravdu dobrodružné a aspoň na malou chvilku trošku nemožné? No přece náš pan školník. Ten je ve schovávání pokladu za ta léta přeborník. Ještě než poklad ukryl, tušil, že od něj budeme potřebovat indicii k nalezení poslední části pokladu. A proto celé páteční odpoledne určitě netrpělivě očekával poslední pracovní telefonní hovor. Ale abych nepředbíhala…

Vy, kteří jste s námi toto krásné odpoledne strávili, zajisté víte, jak hledání pokladu dopadlo. Ale ty, kteří s námi být nemohli, necháme ještě chvilku napínat…

Samotná cesta za pokladem začala na školním dvoře. „Dvojice, řada a jde se na to!“ zavelela jedna z paní vychovatelek. Když na dvůr nastupovalo všech pět oddělení, což bylo více než sto dětí, chvíli to vypadalo, jako když mají mravenečci cvičení. Na začátku se děti dozvěděly, že nás čeká výprava, kde „Nevím, … to nejde“ jsou špatné odpovědi. Zapojit se museli všichni. Bylo potřeba splnit sedm úkolů a nejen to. Soutěživost a dravost mezi družinovými odděleními byla opravdu obrovská. Chuť být první a zvítězit v daných disciplínách pohltila opravdu téměř každého. Ale jak se říká: „Každý chvilku, tahá pilku.“ A ne jinak tomu bylo i v tomto případě. Jednou vyhrávali prvňáčci, pak čtvrťáci, třeťáci, druháci, … O prvenství se nikdo nepřel.

Hádanky, morseovka, vymýšlení podstatných jmen na písmeno „D“, kreslení, hra Molekuly a také zpěv každého oddělení, tak to je výčet šesti úkolů, které děti plnily. Sedmý, poslední úkol byl zajisté ten nejtěžší. Bobřík mlčení není nikdy věc jednoduchá, ale když jde o poklad? Tak se ani paní zástupkyně, na kterou jsme narazili už téměř v cíli u školy, pozdravit nesmí. Holt poklad je poklad. Někteří posunky naznačovali, že přejí pěkný den, ale ani hlásek nezazněl. Paní zástupkyně nám to zajisté pro tentokrát odpustí :)

Tam, kde cesta začala, tam také skončila. Ticho, se kterým děti vešly na školní dvůr, prolomilo zvolání všech dětí: „Hurá, hurá, hurá!“ A vběhnutí na zahradu odstartovalo hledání samotného pokladu. Pět oddělení hledalo pět tajemných krabic. A jak už jsem se zmínila na začátku… Hledání nebylo vůbec jednoduché. Opravdu jsme museli využít „přítele na telefonu“. I poslední krabici se sladkým pokladem jsme díky nápovědě našli a vše dopadlo tak, jak mělo.

Pak už celé okolí provoněla typicky letní vůně hořícího dřeva a pečených špekáčků. Dětský smích se ozýval ze všech koutů zahrady a my, kteří už nejsme školou povinní, jsme byli rádi, že se tento den tak krásně vydařil.

Vychovatelka Bohumila Zabloudilová

Základní škola

tel. 556 835 920
sekretariat(na)zstyrfren(tecka)cz

RNDr. Zdeňka Murasová
ředitelka školy

Mateřská škola

tel. 556 835 969
msmarkova1(na)seznam(tecka)cz

Kateřina Balážová
vedoucí učitelka

Školní družina

tel. 731 524 031
druzina(na)zstyrfren(tecka)cz

Zdenka Kučerová
vedoucí vychovatelka

Školní jídelna

tel. 556 835 806
jidelna(na)zstyrfren(tecka)cz

Jitka Žurovcová
vedoucí školní jídelny

Evropský sociální fond - MŠMT

Město Frenštát pod Radhoštěm