Základní škola a Mateřská škola
Frenštát pod Radhoštěm, Tyršova 913,
okres Nový Jičín

Happy Halloween

10.11.2021

 

Halloween se slaví 31. října v předvečer Všech svatých. Jeho název je odvozen od „All Hallow’s Eve“, což v překladu znamená právě předvečer Všech svatých.

Historie sahá do Irska, ke keltskému svátku Samhain. Noc z 31. října na 1. listopadu slavili staří Keltové jako hranici mezi létem a zimou, sluncem a tmou, živými a mrtvými, hojností a hladem. Keltové ho vnímali jako začátek nového roku a zároveň dobu, kdy se stírá hranice mezi světem živých a zemřelých. Duše zesnulých se vracejí nahoru na zem a živí s nimi mohou rozmlouvat, nebo s nimi dokonce navštívit podzemí. Bylo zvykem prostírat u večeře i pro zesnulé příbuzné, nebo vystavovat za oknem zapálenou svíčku, často ve vyřezané řepě, která měla bloudícím duším mrtvých posvítit na jejich cestu. Lidé se také převlékali do starých cárů a malovali si obličeje, aby se uchránili před zlými duchy.

Samhain je základem po evropské Dušičky a americký Halloween. Ačkoliv každý z těchto svátků se slaví poněkud jinak, všechny tři vzdávají úctu našim předkům, kteří z tohoto světa již museli odejít.

My jsme si z tohoto svátku „vypůjčili“ vydlabané dýně, kostýmy a zábavu a pokusili se pro mladší žáky připravit v pátek 5. listopadu zábavné dopoledne.  Žáci přišli dle tradice oblečeni v kostýmech a maskách a celý den se tak po škole proháněli strašidýlka, čarodějky, kostlivci, vlk, duchové a jiná stvoření.  Školní atrium zdobily krásně vydlabané dýně. V jazykové učebně děti soutěžily v poznávání koření, ořezávání jablíček, trénovali svou jemnou motoriku provlékáním provázku, skládali halloweenské puzzle a procvičovali si angličtinu luštěním křížovek a dalších jazykových aktivit. Ti odvážní si nechali vytvořit i strašidelný make-up.

Vybrat a ocenit nejoriginálnější dýni a kostýmy byl pěkný oříšek.  Své odměny si nakonec odnesli žáci:  Tereza Šmajstrlová  (nejoriginálnější dýně),  Barbora Urbánková (nejnápaditější kostým z 1.stupně - maska mrtvé nevěsty) a Daniela Jančurová (nejnápaditější kostým z 2.stupně - maska vlka).

Velké poděkování patří všem dětem, které svými krásnými kostýmy tento den zpestřili. Vážíme si i pomoci deváťáků, kteří zodpovědně pomáhali s hladkým průběhem programu v jazykové učebně. Akce se velmi vydařila a příští rok se budeme opět těšit.

Předmětová komise cizích jazyků

Šárka Bolfová, vedoucí předmětové komise AJ

 

Základní škola

tel. 556 835 920
sekretariat(na)zstyrfren(tecka)cz

RNDr. Zdeňka Murasová
ředitelka školy

Mateřská škola

tel. 556 835 969
msmarkova1(na)seznam(tecka)cz

Kateřina Balážová
vedoucí učitelka

Školní družina

tel. 731 524 031
druzina(na)zstyrfren(tecka)cz

Zdenka Kučerová
vedoucí vychovatelka

Školní jídelna

tel. 556 835 806
jidelna(na)zstyrfren(tecka)cz

Jitka Žurovcová
vedoucí školní jídelny

Evropský sociální fond - MŠMT

Město Frenštát pod Radhoštěm