Happy Halloween

10.11.2021

Halloween se slaví 31. října v předvečer Všech svatých. Jeho název je odvozen od „All Hallow’s Eve“, což v překladu znamená právě předvečer Všech svatých.

Historie sahá do Irska, ke keltskému svátku Samhain. Noc z 31. října na 1. listopadu slavili staří Keltové jako hranici mezi létem a zimou, sluncem a tmou, živými a mrtvými, hojností a hladem. Keltové ho vnímali jako začátek nového roku a zároveň dobu, kdy se stírá hranice mezi světem živých a zemřelých. Duše zesnulých se vracejí nahoru na zem a živí s nimi mohou rozmlouvat, nebo s nimi dokonce navštívit podzemí. Bylo zvykem prostírat u večeře i pro zesnulé příbuzné, nebo vystavovat za oknem zapálenou svíčku, často ve vyřezané řepě, která měla bloudícím duším mrtvých posvítit na jejich cestu. Lidé se také převlékali do starých cárů a malovali si obličeje, aby se uchránili před zlými duchy.

Samhain je základem po evropské Dušičky a americký Halloween. Ačkoliv každý z těchto svátků se slaví poněkud jinak, všechny tři vzdávají úctu našim předkům, kteří z tohoto světa již museli odejít.

My jsme si z tohoto svátku „vypůjčili“ vydlabané dýně, kostýmy a zábavu a pokusili se pro mladší žáky připravit v pátek 5. listopadu zábavné dopoledne.  Žáci přišli dle tradice oblečeni v kostýmech a maskách a celý den se tak po škole proháněli strašidýlka, čarodějky, kostlivci, vlk, duchové a jiná stvoření.  Školní atrium zdobily krásně vydlabané dýně. V jazykové učebně děti soutěžily v poznávání koření, ořezávání jablíček, trénovali svou jemnou motoriku provlékáním provázku, skládali halloweenské puzzle a procvičovali si angličtinu luštěním křížovek a dalších jazykových aktivit. Ti odvážní si nechali vytvořit i strašidelný make-up.

Vybrat a ocenit nejoriginálnější dýni a kostýmy byl pěkný oříšek.  Své odměny si nakonec odnesli žáci:  Tereza Šmajstrlová  (nejoriginálnější dýně),  Barbora Urbánková (nejnápaditější kostým z 1.stupně - maska mrtvé nevěsty) a Daniela Jančurová (nejnápaditější kostým z 2.stupně - maska vlka).

Velké poděkování patří všem dětem, které svými krásnými kostýmy tento den zpestřili. Vážíme si i pomoci deváťáků, kteří zodpovědně pomáhali s hladkým průběhem programu v jazykové učebně. Akce se velmi vydařila a příští rok se budeme opět těšit.

Předmětová komise cizích jazyků

Šárka Bolfová, vedoucí předmětové komise AJ