Adolf Dudek v družině

07.03.2019

V pondělí po jarních prázdninách jsme v družině s velkou radostí přivítali našeho každoročního hosta, ilustrátora dětských knih, Adolfa Dudka.  Přestože pan Dudek k nám dochází již několik let, pokaždé jsme mile překvapeni jeho nápady, pohotovostí a energií. Letos k nám ilustrátor přijel s programem Malování pro děti. Na úvod ukázal spoustu knih, které ilustroval, a zjistil, že mnoho těchto knih se nachází u dětí doma v knihovničkách.

Na letošní besedě pan Dudek zábavnou formou dětem vysvětlil, kdo je to ilustrátor a zasvětil je do jeho práce. Všichni hltali informace o tom, jak si ilustrátor nejdříve musí přečíst text, který bude ilustrovat, jak někdy dlouze přemýšlí o podobě obrázku, jaké pomůcky používá.

Pan Dudek všechny ujišťoval, že kreslit umí úplně všichni a že je to velká zábava. Na důkaz svého tvrzení si vybral z hlediště několik pomocníků, s kterými kreslil jen pomocí základních geometrických tvarů. A ejhle, všichni byli překvapeni, jak pomocí kruhu, trojúhelníku, čtverce či obdélníku jde namalovat kočička, pejsek, domeček a třeba i medvěd. Při ukázkách malířského umění ilustrátora, ale i dětí se všichni dobře bavili a tradičně se po dobu celého vystoupení ozývaly salvy dětského smíchu. Na závěr proběhla tradiční autogramiáda, na které se ilustrátor dětem originálně podepisoval na čelo nebo ruku. A jako každý rok nám namaloval obrázek na památku. Na vystoupení pana Dudka se vždycky všichni těšíme. Jak řekl Dominik: „Pan Dudek je z celé družiny nejlepší!“

Tak zase za rok!

Zdenka Kučerová, vedoucí vychovatelka