Základní informace

Ve školním roce 2019/2020 pokračuje ve škole ve své činnosti odborný pedagogický pracovník – školní psycholog. Jeho hlavní náplní práce je vytvoření podmínek pro plnohodnotné zapojení žáků se speciálními vzdělávacími potřebami do školy hlavního vzdělávacího proudu a poskytování poradenských služeb žákům, rodičům i učitelům školy z oblasti rizikových projevů chování, které mohou ovlivňovat průběh vzdělávání i osobní postoje žáků. Takovými riziky jsou např. školní neúspěšnost, různé druhy speciálních vzdělávacích potřeb, kulturní odlišnost, sociální znevýhodněnost prostředí, ze kterého dítě do školy přichází, poruchy chování, neomluvená absence a další. Školní psycholog úzce spolupracuje s výchovnou poradkyní a metodičkou prevence, s nimiž ve škole vytváří vysoce specializovaný tým – školní poradenské pracoviště.

Pracovní pozice školního psychologa je financována z dotace Rozvojového programu na podporu školních psychologů a školních speciálních pedagogů ve školách poskytnutou MŠMT.

Rodiče, učitelé i žáci mohou využívat při poskytování poradenských služeb konzultačních hodin školního psychologa. Konzultace mohou být sjednány i předem e-mailem nebo telefonicky (viz konzultační hodiny).

Cíle programu v rámci poskytovaných poradenských služeb:

• přiblížení odborné pomoci v oblasti rizikových projevů chování žákům, rodičům a učitelům školy
  • zkvalitnění podpory integrace žáků se speciálními vzdělávacími potřebami (SVP)
  • vytvoření systému včasného odhalování a účinného řešení problémových projevů chování ve škole a zajištění jejich prevence
  • omezení školní neúspěšnosti žáků a vytvoření systému podpůrných opatření
  • provázání poradenských služeb školy s poskytováním poradenských služeb ve školských poradenských zařízeních (PPP, SPC) v oblasti vzdělávání
  • zlepšení vzájemných vztahů žáků ve třídách i celkového klimatu školy
  • vytvoření metodického zázemí pro pedagogy při integraci a vzdělávání žáků se SVP