Známky a známky

 

Koho bych si pozval na písemky?

Na český jazyk bych si pozval Radka Střalku, ať radí.

Matematika - na tento těžký předmět bych si pozval knížku - Taháky do matiky.

Martin Drha 6.C

Já bych si pozvala smyčku (kočka) a ňufáky (2 psi) na písemku do matematiky, protože jsem ráda, že se se mnou můžou mazlit, když jsou se mnou, tak se mi všechno daří!!

Denisa Nováková 6.C

Kdybychom psali písemku z tělocviku nebo ze sportu, tak bych si vzal Matouše Golase, na dějepis bych si vzal Zdeňka Polácha a na fyziku bych si vzal Vratislava Chovance.

Lukáš Fajkus 6.C

Na písemku z AJ bych si pozval strejdu, protože je dobrý v AJ a dalších pěti jazycích. Na písemku z matiky bych si pozval tetu, která umí dobře matiku, protože je učitelka matiky na jižní Moravě. Na písemku z ČJ bych si pozval tetu z Prahy, protože je v ní hodně dobrá.

Adam Mihál 6.C

Na matiku bych si vzala taťku, protože se učí o matice a luští jedny z nejtěžších rébusů.

Na čeják bych si vzala žabulika (to je moje plyšová žabka).

Na příroďák a děják bych si vzala mamku, protože říká, že je to lehké učivo.

Na ajinu bych chtěla mít u sebe bráchu Patrika, protože umí anglicky.

Tereza Dumbrovská 6.C

Koho bych si pozvala do školy? Jako vždy těžká otázka. Na matematiku asi taťku, protože má na písemky nejvíc logiky. Na český jazyk člověka, který vymyslel pravopis. No a na angličtinu anglickou královnu, ale s překladatelkou (ta královna by přece měla umět anglicky, nebo ne?)

Verča Hrubišová 6.C

Na matiku kalkulačku, protože počítá pokaždé správně.

Na Čj Pravidla českého pravopisu, protože bych si tam všechno našel, na Aj telefon, protože na něm mám slovník z Aj do Čj.

Filip Bartoň 6.C

Na písemku z matematiky bych potřebovala matinku, protože měla jedničku z matematiky a jde jí to. Na angličtinu bych si pozvala babičku, protože je v angličtině dobrá. Na informatiku bych si pozvala pana Marka Křištofa, protože umí s počítači.

Jana Kalmusová 6.C

Kdybych měl psát písemku z angličtiny, vzal bych si mého bratra Vladana, protože bydlel půl roku v Anglii. Na písemku z matematiky bych si vybral mého drahého bratra Honzu, protože má dobrou hlavu na čísla. Protože mi nejdou diktáty, tak bych si pozval mého drahého bratra Honzu. Na zpěv bych si pozval Karla Gotta, protože je velmi zkušený.

Pavel Pupík 6.C

Mým poradcem na matematiku, přírodopis a zeměpis by byla moje mamka, protože bych si chtěla ověřit, jestli jí to ve škole šlo tak dobře, jak říká. Na český jazyk babi a na angličtinu anglicko-český slovník, protože u nás doma umím anglicky já a trochu brácha.

Kristýna Hoďáková 8.D

Na angličtinu bych si pozval tetu, protože je angličtinářka. Na matiku bych si pozval tetu, protože ju umí. Na češtinu bych si nepozval nikoho, protože nikoho, kdo umí češtinu, neznám.

Jiří Drong 8.D

Kdy naši učitelé dostali špatnou známku?

V první třídě jsem dostal dvojku, protože jsme psali tři "C" vedle sebe a mi se jedno nelíbilo (to prostřední), tak jsem ho vymazal prstem a to se rozmazalo. Proto jsem dostal dvojku.

pan uč. Ondryáš

Psali jsme diktát z Čj, přesně nevím, co jsem dostal, ale měli jsme udělat opravu, tak jsem se na to vykašlal a dostal jsem pětku...

pan uč. Gróf

Ve čtvrté třídě jsme mívali vlastivědu dvakrát týdně. Jak jsme ji měli jednou, tak jsem se nechala vyvolat a dostala jedničku, ale jak jsme ji měli podruhé v tom týdnu, tak se zeptala paní učitelka: „Kdo se chce nechat vyvolat?“ a já jsem řekla, že já chci (protože jsem si myslela, že se bude ptát na to samé učivo, z kterého jsem dostala jedničku..), ale zkoušela úplně něco jiného, tak jsem dostala čtverku...

paní uč. Kociánová

Měli jsme nemocného učitele, který byl „hodně“" nervózní a jednou do třídy donesl mapu světa. Zkoušel místopis a dokázal nás tak vynervovat, že jsme na mapě nemohli najít ani Českou republiku, tak proto jsem dostala čtyřku....

paní uč. Šmírová

ptala se Sabina Tománková 7.C

Školní burza známek

Blíží se vysvědčení, ale mnozí z nás nejsou spokojeni se svými známkami a ani nemají šanci si je opravit, protože známky jsou již uzavřeny. Nabízí se však ještě jedna možnost - zkusit štěstí a zúčastnit se burzy známek. ,,Cože? Něco takového existuje???“ Jistě, vždyť na burze se může dražit takřka cokoliv. Stále se vám to nezdá? Nebo nevíte, jak by se to mělo provádět? Pravidla jsou taková: jakmile získáte dostatek zájemců a dostatek peněz (aby měli všichni stejně – v našem příkladě např. 1000 Kč), můžete hrát. Dejme tomu, že jsme ve škole. Na tabuli nakreslíte tabulku se jmény a s předměty, ve kterých se chcete ,,zlepšit“. Žákům rozdáte lístečky, na které si napíší, kolik nabízí za lepší známky, musí se však vejít do 1000 Kč (aby všechno utratili). Až všichni ,,dosází“, nahlásí své částky a ty se napíší na tabuli. Zbytek je jednoduchý - ten, kdo vsadil nejvíce, má 1, ten co vsadil nejvíce po něm, má dvojku. Potom se to bere odzadu – ten, co vsadil nejméně, má za 5, ten co vsadil o trošku víc, má za 4 no a zbytek lidí má za 3 (stupnici si však můžete upravit). Tak co? Budou lepší známky???

Linda Bordovská 8.C

Oslavy vysvědčení

Velká místnost je propojená s kuchyní. Uprostřed stojí velký obdélníkový stůl s deseti židlemi. Na stole je slavnostní nádobí, skleničky a příbory. Vše je připraveno a uklizeno k slavnosti.

Otevírám dveře a překvapeným rodičům podávám své vysvědčení. Táta se dívá, máma se dívá. Hned mi ztuhl úsměv. Taťka vytahuje pásek a řeže mě jako psa. Nevím, jestli ještě žiju.

Ondřej 8.A

Místnost připravená na oslavu vypadá vesele, bohatě a chutně. Na stolech je hodně dobrého jídla a pití. Všude kolem jsou různé balonky a různé ozdoby. Otevírám dveře a překvapeným rodičům podávám své vysvědčení. A pak už vidím jen tmu, dlouhý temný tunel a na jeho konci zářivé světlo.

Dominik 8.A

V konferenční místnosti je stůl s židlemi, bar plný skleniček. Na stole leží chlebíčky a je připraveno občerstvení.

Otevírám dveře a překvapeným rodičům podávám své vysvědčení. Všechno dobře dopadne. Sedneme si k chlebíčkům a smějeme se. A pak se probudím otřískaný a s dortem na hlavě.

Honza 8.A

Známky nejsou jen ve škole…

Dnes je rok 2008, v Anglii byl první oficiální poštovní úřad otevřen roku 1516, tak si spočítejte, jak je to dávno (jestli jste napočítali 492 bez kalkulačky, jste dobří). V Paříži se objevují dopisy s předtištěnou poštovní známkou a současně také první poštovní schránky na dopisy roku 1653, od té doby se pošta začíná šířit všude po světě. Angličan Rowland Hill roku 1837 jako jeden z prvních navrhl, aby se místo vysokých poplatků za doručení dopisů vážících do 14 gramů platil jednotný poplatek jen 1 pence po celém království. Zároveň také navrhl známku s lepidlem na zadní straně. Tato myšlenka se prosadila až 6. května 1840, kdy byly vydány první dvě známky. Od té doby musel odesílatel používat známku a platit tak poštovní poplatek (do té doby platil poplatek adresát).

A co pověstný „modrý Mauritius“? Tato známka byla společně s „oranžovým Mauritiem“ vydána v britské kolonii Mauritius 21. září 1847, kdy bylo místo “Post Paid” (Poštovné placeno) na známku otištěno “Post Office” (Poštovní úřad).

První československá známka s vyobrazením Hradčan byla vydána 18. 12. 1918. Navrhl ji známý secesní malíř Alfons Mucha a nebyla na ní uvedena měna, protože ještě nebyly zavedeny československé peníze. Něco podobného se stalo na začátku roku 1993, kdy nebyly české koruny uvedeny v oběhu, a proto na prvních dvou českých známkách muselo být ještě označení Kčs.

V České republice se stala nejznámější rakouská známka s přetiskem Pošta československá 1919 na žilkovaném papíru. Je to unikátní kus, který se zachoval jen v jediném exempláři, který vlastní filatelista Ludvík Pytlíček.

Pár z těch, kdo ještě posílají dopisy poštou a trochu sledují tisk, dobře ví, že od ledna tohoto roku se za standardní zásilku platí 10 Kč. Můžete ale také koupit známku v hodnotě 54 Kč platnou od 28. 5. 2007 znázorňující Třeboňsko. Naše nejlevnější výplatní známka s obrázkem chrpy stojí 50 hal. Myslím, že od dob holubí pošty je možnost poslat dopis, balík nebo cokoli jiného mnohem lepší. Holub by totiž odtud asi těžko doletěl na Nový Zéland, aniž by dopis ztratil, proto je si lepší připlatit. Museli byste totiž s ním na určené místo cestovat, aby si „zapamatoval cestu“ a i když mu dáte 54 Kč nebo i víc, jen do nich zobne a dopadne to stejně. Nevím, na kolik míst dodává zásilky Holubí pošta Valašského království, ale pošta ve Frenštátě doručuje dopisy do 8 156 schránek, z čehož 324 odmítá reklamu.

V dnešní době je to pro ty, co sbírají známky, velice těžké. Čas od času sice někomu přijde dopis od UNICEFu z Nepálu (což ovšem není jisté, protože u Čechů nikdy nevíte), ale jinak je to velice špatné. I když většina z vás dá totiž přednost mnohonásobně rychlejšímu internetu nebo telefonu, známky i po 168 letech pro některé neztrácejí kouzlo.

Kamila Žihlová 9.B

Co to jsou Turistické známky?

Jsou to kulaté, dřevěné, vypalované plakety, které jsou suvenýrem a zároveň "potvrzením" o dosažení turisticky atraktivního místa. Jinde je nelze koupit.

Navazující číslovaná řada známek sleduje hřebeny hor, toky splavných řek, mapuje hrady, zámky, přírodní i technické památky, historická města, zpřístupněné jeskyně, zoologické zahrady a mnoho dalších zajímavých míst.

Turistické známky spolu s každoročně aktualizovanými mapami mohou hrát roli průvodce po krásách naší vlasti. Celý systém je neustále rozšiřován.

Název a podoba Turistických známek je autorsky chráněna.

Jaké známky byste mohli hledat v nejbližším okolí?

No.51 Pustevny

No.52 Radegast

No.53 Radhošť

No.81 Velký Javorník 918m chata P.J.R.

No.616 Frenštát pod Radhoštěm

No.1468 Trojanovice

podle:http://www.turisticke-znamky.cz/ sepsala Šárka Blažková 8.C