Exkurze

 

Už jste někdy byli v tiskárně? Že ne? Tak pojďte s námi na návštěvu. Že vás tam nepustí? Asi ne. Nebuďte smutní. Můžete si alespoň přečíst, jak to uvnitř vypadá a pracuje. Více fotografií nabízíme na našich webových stránkách (adresa je v tiráži časopisu). Tiše, naše velká tlupa novinářů už klepe na dveře...

 

 

Jak to funguje v tiskárně

V úterý 30. listopadu se vydal kroužek Počítače a psaní na exkurzi do tiskárny pana Gemrota v Martinské čtvrti (bývalých kasárnách). Pan Gemrot nás uvítal a dal se do vypravování, jak to v tiskárně vlastně funguje. Nejdřív nám začal vypravovat, jak se tiskne ve větším a taky nám to ukázal. Vzal jeden kovolist, vysvětlil nám, jak se tiskne barevně, vložil kovolist a papíry, spustil tiskárnu. Stroj se rozkřikl po celé tiskárně, ale kupodivu to šlo a mohli jsme si prohlédnout všechny válce a kolečka, které byly v tiskárně k vidění. Dále jsme zhlédli snášečku papírů, která nahrazuje vyčerpávající běhání kolem stolu a sbírání papírů v určeném pořadí. Nejvíce se mi ale líbila řezačka, ve které byl nůž, se kterým by se dalo prý i holit. Ale nebyla to krabička, tedy ne malá, byla to taková !kravička!. Samozřejmě měla i opatření kvůli bezpečnosti. Abychom se neokrátili o prst, museli jsme dole sešlápnout pedál, zmáčknout najednou dva čudlíky, které  byly docela daleko od sebe, takže jsme sami sebe pořezat nemohli. Na zemi byla také čára, za kterou při zapnutí řezačky nikdo nesměl. Potom tam byla také vrtačka s dutým vrtákem, kterou se dělaly do papírů díry. Ještě jsme viděli lepidlo před zahřátím v kuličkách, kterým se lepily knihy, na ukázku jsme si také mohli vzít několik kuliček. Většině se to myslím líbilo, až na některé, kteří se tam bavili. Já jsem měl v ruce diktafon, tak jsem řezat nemohl. Občas je to břemeno dosti těžké. Po prohlídce už mě strašně bolela ruka. Jinak se mi návštěva tiskárny hodně líbila.

Martin Ondryáš 7.C

 

 

Nejhůř mi bylo, když jsme došli k řezačce. Jednalo se o dlouhý a vysoký stroj, který byl ostrý asi tak, že by dokázal useknout i ruku. Když dal pan Gemrot ruku jen tak mimochodem pod ten nůž, byla to celkem síla. I když byl stroj jištěný, nedělalo to nikomu dobře na nervy. Bylo nám vysvětleno, že je to jeden z nejbezpečnějších strojů, které ve své tiskárně má. A taky že nůž je před výměnou, tudíž ani není dokonale ostrý.

Linda Blažková 9. A

 

 

Když si koupíte knihu, jen málokomu proběhne hlavou, čím vším si tato kniha prošla, než se nám dostala do rukou. Hodně mě zaujaly stroje v tiskárně, některé byly hodně staré, jiné novější, bylo v nich krásné „tiskařské kouzlo“.

Monika Bordovská 9. D

 

 

 

 

Dozvěděla jsem se, že roční spotřeba papíru v této tiskárně je neuvěřitelných 17 tun, za měsíc se spotřebuje asi 10-20 kilogramů barev. Všechnu tu práci musí zvládnout jen pan Gemrot a paní Macíčková, ale v prodejně papírnických potřeb (v Kyčeře) jsou ještě  čtyři pracovníci. Co se všechno v tiskárně vyrábí? Například knížky, sešity, pohlednice, plakáty, vizitky, záložky, kalendáře, dotazníky, PFky, pivní tácky, poznámkové bločky, zajišťují potisky triček a spoustu dalších věcí.

Bylo tam sice málo místa, ale věcí se tam vyrábí dost, nemyslíte?

Linda Bordovská 6. A