Základní škola a Mateřská škola
Frenštát pod Radhoštěm, Tyršova 913,
okres Nový Jičín

Paměti lípy

24.03.2023

 

Po několika letech se žáci z volitelného předmětu Historie a současnost opět vrátili k minulosti města Frenštátu. Z dobových materiálů (kronik, novinových článků, Hlasů muzea a fotografií) se pod jejich rukama rodily stránky o událostech minulých desetiletí.

Vypravěčem příběhu je lípa, je to už dáma v letech, u kašny stojí více než 120 let a ze čtyř stromů tam zůstala už sama. Byla svědkem osvětlení náměstí (1910), vyhlášení samostatnosti našeho státu (1918), návštěv prezidentů Masaryka, Beneše, Klause a Zemana. Bavila se při vojenských odvodech, bála německých tanků na náměstí (1939), sledovala proměny domů i změny názvu od Viktoriaplatz přes náměstí Dr. Edvarda Beneše až po současné náměstí Míru. Lípa vzpomínala na dávné události, ale hodnotila i současnost a dění kolem sebe.

Jaké vlastnosti lípě od kašny přisoudili deváťáci? Anna soudí, že lípa je hodně optimistická a přátelská, Terezie je přesvědčena, že lípa nepodporuje moderní dobu a je tím pádem zastaralá, ale má radost i z maličkostí. Amálie poznala, že lípa bývá často unavená, ale i náladová. Nikola si všimla, že lípa je ráda, když se jednou za čas kolem ní shromáždí lidé.

Deváťáci – spisovatelé hodnotili, které zprávy z minulosti Frenštátu je nejvíce překvapily. Shodli se, že to byl nejspíše návrat Jiřího Rašky se zlatou olympijskou medaili z Grenoblu (1968), ale i atmosféra návštěv prezidentů Masaryka a Beneše. Ve svých vyprávěních nezapomněli na radost lidí z vyhlášení samostatného státu i obavy z přehlídky německých tanků na náměstí. Zaujala je i návštěva Jaroslava Seiferta, který sedával na lavičce přímo pod lípou a četl svým přátelům básně.

Žáci si mohli vyzkoušet, kolik času a informací je zapotřebí k sepsání několikastránkové knížečky. Byla to práce náročná, ale s výsledkem byli spokojeni. Jejich práce neskončila ale tím, že povídání o pamětech lípy bylo vytištěno. Každý z nich dostal knížečku svého spolužáka a napsal na ni recenzi. Pak na náměstí vedle kašny přímo pod lípou několika větami přivítal novou knížku a pokřtil ji vodou.

Všichni věříme, že naše lípa pamětnice, která už tak dlouhou dobu dělá společnost Neptunovi v kašně, vydrží na svém místě ve velmi dobrém stavu ještě aspoň několik desetiletí. Vždyť kdo jiný by nám mohl vyprávět…

Petr Ondryáš, učitel

Základní škola

tel. 556 835 920
sekretariat(na)zstyrfren(tecka)cz

RNDr. Zdeňka Murasová
ředitelka školy

Mateřská škola

tel. 556 835 969
msmarkova1(na)seznam(tecka)cz

Kateřina Balážová
vedoucí učitelka

Školní družina

tel. 731 524 031
druzina(na)zstyrfren(tecka)cz

Zdenka Kučerová
vedoucí vychovatelka

Školní jídelna

tel. 556 835 806
jidelna(na)zstyrfren(tecka)cz

Jitka Žurovcová
vedoucí školní jídelny

Evropský sociální fond - MŠMT

Město Frenštát pod Radhoštěm