Základní škola a Mateřská škola
Frenštát pod Radhoštěm, Tyršova 913,
okres Nový Jičín

Coronaběh 2021 ve Frenštátě v ZŠ Tyršova 913

06.04.2021

 

Na jaře 2020, když přišla první školní „uzávěra“, začal vycházet ve škole internetový týdenní školní časopis Tyršovácká doba covidová. Do jeho loňských třinácti čísel můžete nahlédnout i dnes: http://www.zstyrfren.cz/tyrsovacka-doba-covidova

Na jaře 2021 vyhlásil pan učitel Josef Kubeček výzvu pro žáky sedmých až devátých tříd ZŠ Tyršova 913 s názvem Coronaběh 2021. „Běhá“ se po trase Lysá hora – Velký Javorník. Účastní se každý žák sám za sebe, ale také jako součást týmu své třídy. Soutěžící mohou jít, běžet, jet na bruslích, na kole, na běžkách či na koloběžce a zdolaná vzdálenost se přepočítává na běh.

 

 

Jak pan učitel přišel na nápad s Coronaběhem?

„Myšlenka pohybové výzvy mě napadla již v říjnu minulého roku, ale stále jsem doufal, asi jako všichni učitelé, že se po následujících „čtrnácti dnech, které budou rozhodující“, budeme vracet do škol, a tak jsem s vyhlášením výzvy a s její realizací stále otálel. Ovšem poté, co jsme si na konci pololetí výpisy vysvědčení rozdali distančně, jsem poznal, že tu už přestává legrace, a začal jsem pracovat na jednoduché stránce, která bude sloužit k zaznamenávání pohybových aktivit a prezentaci základních statistik. Začátkem února jsem výzvu představil své 8. A jakožto testovací skupině, abych odhalil nedostatky a výzva „nespadla“ na nějakém tom našeptávači a podobně. Během února se z 8. A zapojilo asi deset žáků z pětadvaceti, a tak jsem výzvu začátkem března představil všem žákům od 7. do 9. ročníku naší školy. Necelý měsíc po vyhlášení bylo do výzvy zapojeno 42 žáků a 6 pedagogů a dohromady jsme „naběhali“ přes 1 300 km, což mi udělalo radost. Výzva „poběží“ do konce školního roku a já věřím, že než si rozdáme vysvědčení (tentokrát už snad osobně), budeme mít na kontě alespoň 5 000 km.“  

 

 

Jak vypadá Coronaběh 2021 z pohledu dvou jeho účastnic?

Logan z 8. C řekla, že jejím oblíbeným cílem jsou Pustevny, pokaždé jinou trasou. Společnost jí dělá většinou psí smečka Bady a Muf. Někdy se přidá i její kamarádka soutěžící pod přezdívkou Rákosníček (ze 7. A) s fenkou Niky. Do soutěže se Logan zapojila proto, že při distanční výuce má více času a přišlo jí to jako dobrý nápad zpestřit si čas po on-line výuce.

 

 

Rákosníček ze 7. A má za sebou kilometry chůze, běhu, na kole, na běžkách a v nejbližší době se chystá jet na koloběžce, protože kůň nebyl povolen.

 

 

„Na výletě se psy je větší sranda a mohou nás vytáhnout do kopce. Moje fenka Niky mě netahá do kopce, ale nejraději z největšího srázu, co tam je. Jeden z našich nejdelších výletů vedl z Pindule na Radhošť, Pustevny, po Knížecí cestě do Trojanovic. Vyšlo to na 18,4 kilometru.

 

 

Proč by se této soutěže měli zúčastnit všichni žáci? Pro zdravý pohyb a aby neseděli doma u počítačů a učení.“

 

                

                

Základní škola

tel. 556 835 920
sekretariat(na)zstyrfren(tecka)cz

RNDr. Zdeňka Murasová
ředitelka školy

Mateřská škola

tel. 556 835 969
msmarkova1(na)seznam(tecka)cz

Kateřina Balážová
vedoucí učitelka

Školní družina

tel. 731 524 031
druzina(na)zstyrfren(tecka)cz

Zdenka Kučerová
vedoucí vychovatelka

Školní jídelna

tel. 556 835 806
jidelna(na)zstyrfren(tecka)cz

Jitka Žurovcová
vedoucí školní jídelny

Evropský sociální fond - MŠMT

Město Frenštát pod Radhoštěm