Mikulášské nocování 2019

02.12.2019

Letošní Mikulášské nocování jsme naplánovali na poslední listopadový pátek. Tato akce, která má v naší družině již několikaletou tradici, je určena pro prvňáčky.

Děti i rodiče jsou o průběhu informováni dlouho dopředu. Přípravy vrcholí poslední týden před akcí. V pátek se děti již nemohou dočkat, až nastane večer a všichni se sejdeme v družině. Stejně jako v letech minulých i letos jsme začátek naplánovali na 18. hodinu. Úderem šesté hodiny večerní jsme byli v kompletní sestavě. Děti, vybavené karimatkami, spacáky, polštářky i plyšáky, se usadily v herně ŠD a netrpělivě očekávaly, co se bude dít.

Na úvod paní vychovatelky seznámily děti s programem a poté se všichni pustili do večeře. Po večeři jsme se společně odebrali k rozsvícenému vánočnímu stromu na náměstí. Na cestu nám svítily čertovské rohy, lampióny, baterky a blikačky, které si děti přinesly z domu. U vánočního stromu jsme zpívali koledy a vánoční říkanky. Potom se náš osvětlený průvod vydal na malou procházku městem.

Po návratu do školy začaly děti intenzivně zkoušet písničky a básničky pro Mikuláše. Netrvalo dlouho a Mikuláš je tu! I letos byly děti překvapené, jak je možné, že Mikuláš ví, že někteří zlobí, nechtějí si uklízet hračky a ve škole nedávají pozor. To vše bylo totiž napsáno v Knize hříchů.  Nocležníci, rozdělení do svých družin, předstoupili před Mikuláše, čerta i anděla a zazpívali připravenou písničku. Za jejich snahu Mikuláš každého odměnil dárečkem.  Na závěr nadílky všechny děti společně zazpívaly koledu a vyfotily se s Mikulášem na památku. Po kontrole balíčků nastalo velké stěhování do tělocvičny. Zde si každý našel své místečko a s kamarády se uložili ke spánku. Těm, kteří si nevěděli rady se spacákem, ochotně pomohly paní vychovatelky. Ještě přečíst pohádku a dobrou noc.

Ráno to v tělocvičně vypadalo jako v mraveništi – všichni měli spoustu práce s uklízením svých věcí. Vše se podařilo a mohli jsme se odebrat ke snídani, která se skládala čaje a z vánočky či buchty od maminek. Po vydatné snídani někteří podrobně zkoumali své dárečky od Mikuláše, jiní si kreslili či hráli společenské hry, avšak většina dětí se odebrala do tělocvičny užít si po ránu spoustu pohybu u míčových her.

Mikulášské nocování se i letos dětem moc líbilo. Teď už se všichni těšíme na Vánoce a na Ježíška. Tak zase za rok!

Zdenka Kučerová, vedoucí vychovatelka ŠD

GALERIE