Velikonoce na Tyršovce

11.04.2019

Velikonoce má většina z nás spojené s příchodem jara, tepla, slunce, ... Těmi nejvěrnějšími, kteří si nenechají svátky jara ujít, jsou děti.

Když dáte dětem tužku a papír, můžete si být jisti, že téměř vždy vznikne něco nápaditého a zajímavého. Co tak ale zkusit místo papíru perníček a místo tužky výbornou bílkovou polevu? A právě tak se stalo letos v druhém dubnovém pondělí. Samotné přípravy už ale začaly o týden dříve. Na apríla celá škola provoněla medovými perníčky. Do pečení se zapojili téměř všichni, kluci i holky. Vychovatelkám se podařilo perníkové pochutiny s velikonočními motivy uchránit před sladko chtivými dětmi právě proto, aby si mohly perníčky nazdobit. Na správnou kvalitu polevy dohlížela již poněkolikáté paní Musilová a nejen děti žasly nad její šikovností ve zdobení perníků.

V dalším oddělení se sešly hned dvě kreativní duše. Paní Křištofová s dětmi tvořila netradiční velikonoční zajíčky. Nová posila našich Velikonoc, paní Mynářová, se snažila vyčerpávajícím způsobem objasnit, jak vytvořit ozdobu do květináče pomocí papírových ruliček.

Hodovačka, metla, švihačka, šlahačka, tatar neboli pomlázka byla tématem v dalším oddělení. Pletlo se zde, co síly stačily. Aby se to všechno nepopletlo a přitom dopletlo, bylo potřeba maximálního počtu poradců jak z řad rodičů, tak pedagogů. Pan učitel Ondryáš a zrovna tak manželé Mikovi pomáhali dětem tvořit mnohdy převelké tatary. V ručkách malých prvňáčků vypadaly tyto výtvory opravdu nepřehlédnutelně. Snad budou chlapci s těmito velkými nástroji o Velikonočním pondělí opravdu shovívaví k dívkám.

Myslím, že většina z nás si Velikonoce bez vajíček nedokáže ani představit. Posledním milým hostem našeho velikonočního odpoledne byla paní Kutáčová, která se právě technikou zdobení vajíček zabývala. Šlo o zdobení voskem, které děti nesmírně bavilo. Představivost byla u některých opravdu překvapivá a zrovna tak působila i velká chuť dětí tvořit.

A tak se celé odpoledne tvořilo, malovalo, vymýšlelo, radovalo, běhalo s pomlázkami a dohromady to dopadlo na jedničku. Většina dětí odcházela s dobrým pocitem, že si vyzkoušely něco nového, hezkého a zároveň si domů odnášely hned několik výrobků. Věřím, že hosté, kteří k nám toto odpoledne zavítali, byli také potěšeni, protože právě díky nim odcházely naše děti spokojené.

Na závěr bych ráda poděkovala hlavně všem jmenovaným nadšencům a pedagogům, kteří třeba i jen malinko dopomohli k uskutečnění této akce.

Těšíme se příště!

Vychovatelka Bohumila Zabloudilová