Základní škola a Mateřská škola
Frenštát pod Radhoštěm, Tyršova 913,
okres Nový Jičín

Den stromů

06.11.2018

 

V pátek 26. října proběhl projektový den pro všechny sedmé ročníky pod názvem DEN STROMŮ. Sedmáci si vytvořili soutěžní týmy a čekala na ně projektová výuka v českém jazyce, dějepise, matematice, přírodopise a výtvarné výchově. Body navíc pro svá soutěžní družstva mohli žáci získat v prémiové soutěži a to tím, že se zapojili ve sběrových akcích, zaslali foto se zajímavým stromem a všichni z týmu splnili podmínku, že si zvolili zelené oblečení. Velkou přestávku si zpestřili jablkem ze školní zahrady. Nasazení soutěžících bylo skvělé, ale vyhrát mohou jen ti nejlepší.

 

A jak vše dopadlo?

Na třetím místě se umístilo družstvo ze třídy 7. B ve složení Pavlína Babincová, Šimon Motyka, Marek Šmahlík a Jan Rozsíval, druhá příčka patří soutěžnímu týmu ze 7. C, které tvořili Daniel Míček, Ondřej Hasník, Matěj Tichý, Jaromír Čuri a Šárka Lundová a absolutním vítězem se stalo družstvo rovněž ze 7. C ve složení Adéla Pustějovská, Karolína Chupíková a Kateřina Frnková.

Projektový den se vydařil, žáci obohatili své znalosti i dovednosti na téma stromy.

 Alena Maňasová, organizátor projektového dne

Den stromů očima žáků

7. A:

Natálie: Dozvěděli jsme se, k čemu se strom využívá, jaký mají stromy pro nás význam, který je nejstarší strom na Zemi a jaký je nejstarší strom ve Frenštátě.

Monika: Dozvěděli jsme se hodně nových věcí o stromech. Byla to velká zábava. Učitelé viděli, jak umíme spolupracovat. Prostě bylo to super!

anonym: Dozvěděli jsme se o stromech z různého pohledu (M, Čj, D, Vv, Př). Zjistili jsme, kde roste nejstarší strom, největší, nejvyšší…

Vojta: Bylo to originální, byla to zábava, neučili jsme se, bylo to super nejvíc mega moc!!!

Štěpán: Bylo to lepší než se učit a psát písemky. Naučili jsme se poznávat stromy, luštili jsme různé hádanky a dozvěděli jsme se různé informace, o kterých jsme neměli ani zdání.

Ondřej: Měl jsem radost, dozvěděl jsem se, že si máme vážit stromů a že nám dávají hodně kyslíku…

 

 

Den stromů v 7. A

Byl to pátek, na který jsme se těšili. Týden předem jsme se rozlosovali do skupin a dozvěděli se, za co můžeme dostat pro své družstvo body navíc.

Prvním předmětem byl český jazyk. V něm jsme kreslili kaligram. Možná někdo namítne, že kreslit se má ve výtvarce, ale kaligram opravdu patří do literatury. Natálie to viděla takto: „Museli jsme vymyslet básničku o stromech do tvaru stromu.“

Dějepis. Někteří řeknou, že si hráli na Popelky – třídili na čas ořechy, kaštany, bukvice, žaludy, pecky ze švestek a semínka z jablek. Je to sice pravda, ale také se povídalo o tom, jak naši předkové používali stromy a jejich dřevo. Také že středověk by měl být nazýván dobou dřevěnou.

Matematika. Jasmin tento předmět viděla úplně jasně: „V matice jsme počítali různé příklady, což není nic pro mě, protože mi matika moc nejde.“ Tereza se dozvěděla, že Den stromů se poprvé slavil v Nebrasce a že Nebrasca je v Americe. Jarek napsal: „Počítali jsme příklady, abychom mohli rozluštit tajenku.“

Přírodopis. Magda poznávala různé větve stromů a spolu se členy družstva doplňovali křížovku o významu stromů. Přírodopis nejvíc bavil Jasmin, zaujalo ji poznávání stromů a to, jak společně psali, co všechno jim stromy dávají.

Výtvarná výchova byla o kreslení. Ondřej zjistil, že listy stromů můžeme obkreslit. Tereze se líbilo, že si mohla vyrobit jablko z papírových proužků a také se naučila novou techniku malování.

 

7. B:

Stromy jsou pro nás i pro celý svět hodně důležité. Provádí fotosyntézu, která nám umožňuje dýchat. Stromy jsou pěkné, pomáhají živočichům a zaplňují lesy, které uklidňují a krásně voní. Rostou na nich plody potřebné pro zvířata hlavně v zimě. Pro veverky jsou důležité ořechy, pro ptáčky bobule a pro srnky a jeleny listy a kůra na jídlo či broušení parohů. Ze stromů sice opadá na podzim listí, ale jsou okrasou planety. Kristýna

 

Jaký význam měla oslava Dne stromů?

Natálie: Připomněli jsme si, proč jsou stromy a k čemu nám slouží.

Matěj: Spočítal jsem si, že Václav Větvička obnovil Den stromů. Tento svátek bychom měli slavit, protože nám stromy dávají kyslík a obnovitelný zdroj dřeva, což nám umožňuje vyrábět například skříně, stoly, židle a v podstatě i celé domy.

Jakub: Dozvěděl jsem se, že strom funguje jako protihluková stěna a že se dřeva vyráběly například katapulty.

 

Co jsme kde dělali?

Fanda si vzpomněl, že v češtině tvořili básničky na téma stromů.

Eliška se matematice dozvěděla, že slavení Dne stromů prosadil Václav Větvička. V dějepise zjistila, co vše lidé vyráběli ze dřeva.

Pavlínu v přírodopise překvapilo, že nejstarší strom byl smrk ztepilý.

Štěpána v dějepise zaujalo, že lidé ze dřeva vyráběli kuše, balisty nebo luky. Ve výtvarce se mu líbilo, jak se dá udělat otisk listu s pomocí papíru a voskovky.

 

 GALERIE

Základní škola

tel. 556 835 920
sekretariat(na)zstyrfren(tecka)cz

RNDr. Zdeňka Murasová
ředitelka školy

Mateřská škola

tel. 556 835 969
msmarkova1(na)seznam(tecka)cz

Kateřina Balážová
vedoucí učitelka

Školní družina

tel. 731 524 031
druzina(na)zstyrfren(tecka)cz

Zdenka Kučerová
vedoucí vychovatelka

Školní jídelna

tel. 556 835 806
jidelna(na)zstyrfren(tecka)cz

Jitka Žurovcová
vedoucí školní jídelny

Evropský sociální fond - MŠMT

Město Frenštát pod Radhoštěm