Velikonoce v družině 2017

12.04.2017

Jak už bývá v naší družině dobrým zvykem, týden před Velikonocemi, v pondělí 10. dubna, proběhl projektový den Tradiční Velikonoce.  Dle osvědčeného scénáře se nacházela v každém oddělení dílna, ve které si mohly děti i rodiče vyrobit malou drobnost s velikonoční či jarní tematikou.

V první dílně se usadila paní Křištofová, která s námi spolupracuje již několik let. S její pomocí si děti mohly vyrobit věneček z proutí, zdobený jarními i velikonočními motivy.  Paní  Křištofová byla jako vždy perfektně připravená, děti byly spokojené a trpělivě čekaly v řadě, až se na ně dostane.

Ve druhé dílně se již tradičně pletly velikonoční pomlázky. Zde se tuto činnost děti učily pod vedením pana učitele Ondryáše, kterému sekundovali dva zástupci z řad rodičů, paní Miková a pan Ivan. Všichni tři měli celou dobu plné ruce práce. V tomto oddělení bylo neustále plno. Zájemci o tatary byli velice trpěliví, což nejvíc udivovalo paní vychovatelky. Všichni kluci a děvčátka byli nakonec uspokojeni a odcházeli s krásnými pomlázkami. Hold, kdo si počká, ten se dočká!

Do třetího oddělení jsme usadili paní Vrtalovou, která se naší akce zúčastnila poprvé.  Přestože byla nováček, nezalekla se a byla výborně připravená. Učila děti malovat vajíčka roztaveným voskem. Vajíčka chtěli malovat téměř všichni, a tak zde byl velký nával, který paní Vrtalová bravurně zvládala. K ruce jí byla naše bývalá kolegyně Lenka Šmiřáková.

Ve čtvrtém oddělení si mohly děti pod vedením paní vychovatelky Zabloudilové vyrobit přáníčko, zdobené vyřezávanou dekorací nebo si z těchto drobných dřevěných ozdob vyrobit ozdůbku na jarní větvičku.  Některým dětem se vyřezávané dekorace tak líbily, že si je s radostí pověsily na krk jako skvělou ozdobu. No, proti gustu žádný dišputát.

V posledním, pátém oddělení se pod trpělivým vedením paní učitelky Pavlasové zdobily perníčky, které jsme již před týdnem napekli ve školní cvičné kuchyni. Na zdobení a pojídání perníčků se děti těší celý týden. Při této oblíbené činnosti se vystřídaly všechny děti. Mlsání si nikdo nechtěl nechat ujít. Někteří mysleli i na rodinné příslušníky, jako třeba Verunka, která měla perníčky i pro tatínka. „A já jsem perníky všechny snědla sama,“ okomentovala svoji práci Nina.  „Já jsem vyrobila něco pro maminku, tatínka i brášku,“ svěřila se spokojeně Patrička. „A já jsem stihl oběhnout všechny dílny, a tak mám toho spoustu,“ dodal hrdě Ondra.

Akce se všem líbila. Děti byly spokojené a mnohé nechtěly jít domů dříve, než si projdou všechny dílny. A to je pro nás ta největší odměna. Děkujeme všem našim hostům, že si pro nás našli chvilku, aby dětem předali kousek velikonočních tradic a něco nového je naučili. To je také cílem naší akce. Děkujeme a zase za rok!

GALERIE